טכנולוגיות מסייעות לאתרי אינטרנט

"מונח המשמש לתאר את כל הכלים, מוצרים ומכשירים, מהפשוט ביותר למורכב ביותר, שיכול להפוך את פונקציה מסוימת לקלה או אפשרית לביצוע".
האגודה הלאומית לטרשת נפוצה בארה"ב.

קיימות מספר קבוצות של טכנולוגיות מסייעות ( A.T ).  כלומר הם מהווים תחליף לשיטות הקלט והפלט במחשב. אגב אין כאן הכוונה למחשבים שהם עצמם עזרי נגישות לדוגמה מחשב המפיק קולות דיבור עבור אדם אילם. חשוב לציין שכל הטכנולוגיות הם לשימוש במחשב באופן כללי, לאו דווקא לשימוש ב- WEB.

כאשר נגשים לבחור טכנולוגיה שכזאת יש לקחת כמה דברים בחשבון:

  • למה אנחנו מחפשים תחליף או להקל את השימוש בו - אולי אלטרנטיבה למסך, או להחליף את העכבר? (נפרט על סוגי התחליפים בהמשך )
  • לאיזה גיל מדובר - האם בילד או אדם מבוגר?
  • מהי רמת הבנתו של האדם?
  • לאיזו תנוחה אנחנו צריכים את A.T - האם האדם שבשבילו ה A.T מסוגל לשבת או רק לשכב?
  • בעזרת איזה איברים אנו יכולים להפעיל את ה A.T - רק עם האצבעות או אולי דרך הרגליים?
  • מהו טווח התנועה של האיבר - האם תנועה רחבה או צרה?

 

תחליפי עכבר

קבוצה זו מכילה ברובה קשת רחבה של סוגי ג'ויסטיקים, ישנם גם עכברים בעלי רגישות ועמידות שונים. כפתורים בגדלים שונים.ישנם ג'ויסטיקי פה - אלו הם גו'יסטיקים שמיועדים לאנשים עם מוגבלות תנועה קשה. לדוגמה משותקים מהצוואר ומטה. את הג'ויסטיק ניתן למקם קרוב לפה ולהזיז אותו בעזרת השפתיים.. ישנה גם מצלמה אשר מזהה את תנועות הידיים וממירה אותם לתנועות עכבר.

 

תחליפי מקלדת

בקבוצה זו ניתן למצוא מקלדת וירטואלית להקשה בעזרת עכבר או שעובדות בעזרת מצלמה שמסוגלת לפענח את המיקוד של העין, מקלדות בעלי גודל כפתורים שונה ורגישות שונה.מקלדות בגדלים שונים ובצורות שונות על מנת להתאימם לתנוחות של המשתמש. בחלק מהמקלדות ניתן למצוא צבעים שונים עבור תפקודים שונים של המקשים, למשל אדום למספרים או ירוק לאותיות וכדומה. מקלדות ברייל, מקלדות עם פעולות מובנות מראש למשל כפתור שפותח את "המחשב שלי" במערכת ההפעלה. ישנם מקלדות עבור שימוש ביד אחת.

 

כפתורי SWITCH

קצת קשה לתאר את פעולתו של הכפתור. זה לרוב כפתור יחיד המגיע בשלל גדלים וצבעים. תוכנה ייעודית שמותקנת במחשב מזהה את המהות של הלחיצה. כלומר לחיצה ראשונה מפעילה מעין רדאר שעובר על האתר. כאשר המשתמש מגיע אל האלמנט שהוא רוצה (קישור, שדה בטופס וכדומה) הוא לוחץ על הכפתור והרדאר מתביית על האלמנט. בלחיצה הבאה הוא יבחר בין לחצן ימיני או שמאלי וכך הלאה.

את כפתורי ה- SWITCH ניתן למקם היכן שצריך ובכך מאפשר שימוש במחשב גם לאנשים בעלי מוגבלויות קשה בתנועה.

 

תוכנות קוראות מסך

אלו תוכנות שמקראות את דף האינטרנט מלמעלה ללמטה. כאשר הדפדפן מקבל את המידע מהשרת, בשלב שלפני הצגה של התוכן בצורה ויזואלית, התוכנה מעבדת את המידע ומקריאה את האלמנטים, את משמעותם ותוכנם. בעזרת המקלדת ניתן לעבור מאלמנט אחד למשנהו.
טכנולוגיה נוספת שמשתמשת בצורה דומה ומתפתחת בקצב מהיר היא פקודות קוליות. כך למשל הפקודה GRID מפעילה רשת של ריבועים עם מספרים על המסך ובכך מחלקת את המסך לחלקים. ואחר כך המשתמש בוחר את האזור שהוא רוצה ואותו אזור מקבל רשת ממוספרת. בצורה שכזאת הוא מתביית על היישום שהוא רוצה להפעיל.

 

זכוכית מגדלת

תוכנות מסוג זה מגדילות את התצוגה על המסך עד למאות אחוזים מהגודל המקורי. תוכנות שכאלו קיימות במערכות ההפעלה השונות אבל כאשר מגדילים את התצוגה במאות אחוזים הכל נמרח, הכתב נהפך ללא קריא לגמרי וכדומה. בשל כך קיימות תוכנות יעודיות מסוג זה. בנוסף לזה לתוכנות אלו יש אפשרויות נוספות כגון הבלטת הפוקוס של המקלדת, שינויי צבעי המחשב בצורה קלה ונוחה עם תבניות עיצוב המתאימות לכללי הנגישות.

עיצוב ובניה: רונן דוד 050-7435224 | כל הזכויות שמורות 2016 ©